W ostatnich miesiącach media obiegła informacja o wprowadzeniu nowych obowiązków dla zagranicznych przewoźników. Zgodnie z przepisami, które wejdą w życie 1 stycznia 2025 r. albo nawet wcześniej – niektóre firmy transportujące towary na terytorium Polski powinny dokonać zgłoszenia w Systemie Elektronicznego Nadzoru Transportu. W rezultacie tego ich przewóz stanie się monitorowany za pomocą GPS, a na kierowcę w każdej chwili będzie mógł zostać nałożony obowiązek stawienia się do kontroli. Za brak spełnienia wytycznych grożą wysokie kary, dlatego warto, aby przewoźnicy poznali nowe prawo z wyprzedzeniem.
Kto podlega nowym regulacjom?
W poprzednich latach obowiązki SENT dotyczyły tylko transportu towarów wrażliwych, takich jak paliwo, oleje, smary czy alkohol. Nowe przepisy natomiast obejmują także pozostałe dobra, a podlegać nim mają wszyscy zagraniczni przewoźnicy spoza UE. Chodzi zatem o podmioty, które nie mają siedziby w kraju członkowskim Unii Europejskiej albo w Szwajcarii, Islandii, Liechtensteinie, Norwegii. To zatem firmy realizujące transporty na terytorium RP na podstawie zezwolenia na wykonywanie międzynarodowych przewozów drogowych lub pozwolenia EKMT.
Warto wspomnieć, że nowym regulacjom podlegać będą także przedsiębiorstwa zwolnione z obowiązku posiadania wspomnianych zwolnień, na przykład ze względu na wiążące umowy międzynarodowe. Oznacza to, że dotyczą również przewoźników z Ukrainy.
Co ma na celu wprowadzenie nowego prawa?
Konieczność zwiększenia kontroli przewozów drogowych realizowanych w Polsce spowodowała wprowadzenie bardziej rygorystycznego systemu monitorowania. W projekcie ustawy nowelizującej znaleźć można informację o tym, że należy nasilić weryfikowanie zezwoleń na transport międzynarodowy. Ma to na celu przeciwdziałanie wielokrotnemu wykorzystywaniu pozwoleń jednorazowych, które często występowało poprzez nieuzupełnianie blankietów.
Jak w praktyce wyglądać będą przewozy po nowelizacji?
Każdy przewoźnik przed wkroczeniem na terytorium RP będzie musiał zgłosić transport do rejestru SENT i przekazać szereg kluczowych danych. Wówczas otrzyma numer referencyjny, który powinien mieć ze sobą kierowca. Projekt nowelizacji nie jest jeszcze skończony, ale obowiązkom podlegać mogą także zlecenia kabotażowe realizowane przez zagraniczne firmy. Jeśli zatem jedna usługa obejmie kilka operacji transportowych – każda z nich prawdopodobnie wymagała będzie osobnego zgłoszenia.
Kolejnym ważnym punktem w nowych przepisach jest konieczność wyposażenia pojazdu w lokalizator oraz przekazywania przez przewoźnika danych geolokalizacyjnych środka transportu w trakcie przejazdu przez RP. Informacje trzeba będzie przekazywać na bieżąco. Nie można zapomnieć również o możliwych wezwaniach do kontroli.
Kiedy nowym obowiązkom podlegać będą przewoźnicy z UE?
Nowe obowiązki w wyjątkowych sytuacjach będą także obejmowały przewoźników z siedzibą w UE lub państwie EFTA. Dotyczy to transportów z państw trzecich realizowanych przez podmioty, które powinny mieć zezwolenie na międzynarodowy przewóz drogowy towarów lub pozwolenia EKMT, jak również na podstawie wiążącej Polskę umowy zostały zwolnione z konieczności posiadania zezwolenia.
Jeśli masz wątpliwości dotyczące nowelizacji przepisów dot. systemu SENT – zgłoś się do agencji celnej Border Servis! Świadczymy kompleksową obsługę, w ramach której służymy fachowym doradztwem w zakresie realizacji różnych procedur,między innymi w eksporcie bądź imporcie, realizowanych na terenie Polski. Zapraszamy do kontaktu!